×

Çizmeli Kedi

Çizmeli Kedi Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika Görüntülenme: 341 Yayınlanma Tarihi: 30.10.2023

Bir zamanlar, yaşlı bir değirmenci vardı. Ömrünün sonuna geldiğinde, üç oğluna tek mirası olan değirmenini, bir eşeğini ve kurnaz bir kediyi bıraktı. En küçük oğlan, sadece kediyi aldığında oldukça üzgündü. “Bu kediyle ne yapabilirim ki?” diye düşündü.

Ancak bu kedi hiç de sıradan bir kedi değildi. O, konuşabiliyor ve akıllı planlar yapabiliyordu. Bir gün, kedi genç adama dedi ki: “Üzülme efendim, sadece bana bir çift çizme ve bir çuval al, sana nasıl servet kazandıracağımı gör!”

Kediye güvenen genç adam, son paralarını harcayarak onun istediklerini aldı. Çizmelerini giyen kedi, hemen planını uygulamaya koyuldu. Çuvala gizlenerek ormana gitti ve içinde birkaç tavşan yakalayıp krala hediye etti. “Bu hediyeler, değirmenci oğlundan,” diyerek kralı etkilemeye çalıştı.

Kedi, her hafta krala hediyeler götürüyordu. Kral, bu cömert genç adamı merak etmeye başladı. Bir gün, kedi kralı ve kızını, efendisinin zengin ve soylu biri olduğuna inandırmak için onları nehir kenarına davet etti. Kedi, genç adama, “Nehirde yıkanırken kıyafetlerini saklayacağım,” dedi ve böylece kral ve kızı genç adamı çıplak yakaladığında, ona zengin bir giysi vermek zorunda kaldılar.

Genç adamın zarafeti ve yakışıklılığı prensesi etkiledi ve kral, onları sarayına davet etti. Bu sırada, kedi hızla hareket edip, yoldaki toprakları ele geçiren bir canavara ait olduğunu söyledi. Kedi, canavarın mağarasına giderek onu kurnazca bir fareye dönüşmeye zorladı ve hemen yuttu.

Kral ve prenses, genç adama hayran kaldı. Kısa süre sonra genç adam ve prenses evlendi ve kedi, kahraman olarak anıldı.

Masalın Ana Fikri

"Çizmeli Kedi" masalı, zeka ve hünerin gücünü vurgular. Kedi, zekâsı ve kurnaz planları sayesinde, sahibinin hayatını baştan sona değiştirir. Masal, imkânsız gibi görünen durumları bile dönüştürebilecek olan zekâ ve yaratıcılığın önemini ortaya koyar.

Çıkarılması Gereken Dersler