×

Ali Baba ve Kırk Haramiler

Ali Baba ve Kırk Haramiler Tahmini Okuma Süresi: 2 dakika Görüntülenme: 249 Yayınlanma Tarihi: 10.11.2023

Ali Baba ve Kırk Haramiler

Bir varmış, bir yokmuş, eski zamanlarda, Fars ülkesinin küçük bir köyünde Ali Baba adında fakir bir oduncu yaşarmış. Bir gün, odun toplamak için ormana gittiğinde, gizlice kırk haraminin hazinesini sakladığı gizli bir mağaraya tanık olmuş.

Haramilerin "Açıl Susam, Kapat Susam" diyerek mağaranın kapısını açıp kapattıklarını gören Ali Baba, hemen bu sihirli sözleri öğrenmiş. Haramiler gidince, Ali Baba da cesaretle mağaraya girmiş ve içinde sayısız altın ve mücevherle dolu sandıklar bulmuş. Hemen birkaç torba altın alıp köyüne dönmüş.

Ali Baba bu zenginliği ailesiyle paylaşmış fakat kardeşi Kasım, bu servetin nereden geldiğini öğrenince kıskançlık ve hırs içinde mağarayı bulmuş. Fakat, heyecandan sihirli sözleri unutup mağarada mahsur kalmış. Haramiler dönünce, Kasım'ı yakalayıp öldürmüşler.

Kasım'ın kayboluşundan şüphelenen Ali Baba, onu aramaya çıkmış ve mağarada kardeşinin bedenini bulmuş. Üzgün bir şekilde Kasım'ı alıp köyüne getirmiş. Kasım'ın bedenini saklamak için, zeki bir hizmetçisi olan Mercedemden yardım istemiş.

Mercedem, haramilerden korkusuzca ve akıllıca bir plan yapmış. Kasım'ın ölümünü doğal bir sebep gibi göstermiş. Ancak haramiler, kardeşlerin sırrını keşfetmiş ve Ali Baba'dan intikam almaya karar vermişler.

Haramilerden biri, Ali Baba'nın evini bulmuş ve kapısını işaretlemiş. Ama zeki Mercedem, tüm evleri aynı işaretle işaretleyerek haramileri kandırmış. Haramiler, başarısız bir intikam girişiminden sonra, bir başka plan yapmışlar.

Bu sefer, haramilerin lideri kendini tüccar olarak tanıtarak, Ali Baba'nın evine davet edilmiş. Fakat Mercedem, tüccarın aslında haramilerin lideri olduğunu anlamış ve yine akıllıca bir plan yaparak haramileri tuzağa düşürmüş.

Sonunda, Mercedem'in zekası ve cesareti sayesinde, Ali Baba ve ailesi haramilerden kurtulmuş. Ali Baba, Mercedem'i cesaretinden dolayı ödüllendirmiş ve ona özgürlük vermiş. Ali Baba ve ailesi, kalan ömürlerini huzur ve mutluluk içinde geçirmişler.

Ve böylece, Ali Baba ve Kırk Haramiler masalı, zekanın ve cesaretin kötülüğü nasıl yenebileceğini öğreten bir hikaye olarak son bulmuş.

Ali Baba ve Kırk Haramiler Masalının Ana Fikri:

"Ali Baba ve Kırk Haramiler" masalı, zekanın ve cesaretin, en büyük zorluklar karşısında bile nasıl zafer kazanabileceğini vurgular. Ali Baba'nın keşfi ve hizmetçi Mercedem'in zekice planları, kötülüğün üstesinden gelmede kullanılan akıl ve kurnazlığın mükemmel örnekleridir.

Çıkarılması Gereken Dersler: